Jdi na obsah Jdi na menu
 


atkinsonova dieta

27. 3. 2008

Atkinsonova dieta

 

 

Poměrně kontroverzní stravovací styl, který se stal svého času módním hitem, zvláště v Americe, neboť dovoluje jíst maso a tuky, ale v podstatě totálně zakazuje sacharidy.

Pravidla Atkinsonovy diety:
k jídlu podávat přiměřené porce, ale je zakázáno mít hlad, poslední jídlo konzumovat nejpozději ve 20:00 hod, na svačinu jíst ovoce a to nejlépe 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, pít vodu a neslazené limonády.
Dieta spočívá v tom, že denně smíte přijmout jen 20 g sacharidů. Tělo sacharidy potřebuje, a pokud se jich nedostává, je nuceno si vytvářet energii z tuků. Tato přeměna je pro těla velmi energeticky náročná, a tak dochází k úbytku váhy.

Co můžete jíst?
- jakékoliv maso, ryby, sýry, vejce, houby, zeleninu. Zakázány jsou brambory, rýže, těstoviny, pečivo, sladké, káva a alkohol. Nepovolují se ani některé druhy ovoce, jako banány, melouny či sladká zelenina. Kupodivu je dieta vstřícná k čokoládě, oleji a mléčným výrobkům.

atkins.jpg

Dieta má tři fáze. V zaváděcí fázi po dobu 14 dní musíte striktně dodržovat zmíněných 20 g sacharidů denně. Ve druhé fázi můžeme pomalu přidávat o 5 g sacharidů týdně, až zhubnete na požadovanou váhu. Potom následuje třetí fáze, ve které jíte už celkem normálně pouze s malým omezením - bílé pečivo nahradit celozrnným.

POZOR! Je zajímavé, že lidé kteří bojují s nadváhou celý život a nikdy nedosáhli trvalého úspěchu pomocí jiných diet, při Atkinsonově dietě hubnou docela rychle a snadno. Ovšem toto je způsobeno typem sacharidů dříve tělu hojně dodávaných.

Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří. Obézní by si absencí sacharidů přivodil zdravotní potíže. Tato dieta není tedy pro každého a není aplikovatelná po dlouhou dobu.

Verdikt
Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří. Jídelníček podle Atkinsonovy diety je příliš bohatý na bílkoviny, a zvyšuje tak zátěž ledvin a jater. Nepříjemnou komplikací také bývá zácpa v počáteční fázi. Rizikem je také zvýšený cholesterol, což souvisí s rizikem kardiovaskulárních chorob, nedostatek vápníku a vitaminů, proto je třeba při této dietě doplňovat tělo vitaminy v tabletách.

Jedná se o způsob stravování, který po skončení bude spojen s jo-jo efektem, když se po dosažení vámi stanovené váhy vrátíte ke svému obvyklému stravování. Jde to jinak?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hubnu

(dana, 11. 12. 2012 20:47)

funguje to, tady jsem o tom našla vice informaci http://hubnuti-rychle.cz/diety

Funguje ?

(Jenlly, 28. 3. 2008 16:28)

pokud mate nekdo, vlastni zkusenost...napiste..

Re: Funguje ?

(Simona, 14. 1. 2011 16:35)

Držela jsem Atkinsonovu dietu asi 2 měsíce, zhubla jsem po ní 6 Kg. Jedla jsem přesně podle pravidel, vitamíny jsem doplňovala v kapslích a sem tam jsem i zhřešila nějakým sladkým ovocem. Poté přišly ale problémy, letěla jsem k lékaři, ten mi vzal moč a zjistil, že mám v sobě nadměrné množství bílkovin. Ptal se, jak je to možné, nevysvětlila jsem mu situaci, neboť vím, jak jsou lékaři k této metodě hubnutí skeptičtí. Nakonec jsem měla k němu za 14 dní přijít na kontrolu. Hladina klesla o malé množství, tak mě poslal do nemocnice, tak jsem strávila týden, než mě dali doktoři do kupy a hladinu mně snížili. Kila jsem opět nabrala :-( od té doby jsem ji nezkoušela znova a nehodlám zkoušet. Koupila jsem si vybrační plošinu, nejím po 18 hodině a vynechala jsem zcela brambory, bílé pečivo, sladké pití a už jsem zhubla za 2 měsíce 8Kg, a to jsem se ani neomezovala. A je to zdravé :-)

Dieta, hurá

(Adina, 15. 3. 2009 10:22)

a bez hladu a tímpádem i nervů. Hodnocení odborníků, že může být škodlivá je v mnohých případech pasé. Jestliže máte opravdu již nebezpečnou nadváhu, čímž zatěžujete srdce, klouby,páteř, je lepší se "ohrozit" načas touto díetou. Oni často ti odborníci, a to i z řad lékařů stojí za starou bačkoru!!!!! Nepomůžou.

dobrý

(tertka, 10. 3. 2009 10:52)

Já jidržím už asi 6dní a co den to kilo. Omezila jsem úplně sacharidy. cítím se lépe z toho, že jsem hubenějsí a hubenější, ale za to jsem pěkně unavená. No jo pro krásu se musí trpět..

husty,,

(jenlly, 21. 2. 2009 23:00)

Tak to je husty...já ale bez kakaa nemužu být takže nevim jestli to mam zkoušet

dieta

(jana, 11. 2. 2009 1:06)

Asi 6 týdnů držím Atkinsnovu dietu, kamarádka z práce jí držela a zhubla 25kilo a hubne dál, to mě nakoplo, už jsem taky nevěděla co se sebou, měla jsem svých krásných 65kilo, když tu buch, byla jsem v nemocnici na týden kvůli krku a přestala jsem kouřit. Nový začátek, jo, ale kila letěla nahoru a já se dostala přes 81kilo, každý říkal,to se spraví, to půjde samo, ale ne, jedla jsem myslím zdravě, nízkotučná jídla, celozrné pečivo, pití bez cukru.....znáte to. Nic. No a tak jsem najela na tuto dietu, po prvních 14 dnech nic, třech týdnech půl kila.. no po těch asi 6ti týdnech skoro čtyři kilča, jsem spokojená, jen kdyby to šlo stále aspoň takhle, nemusí pršet, aspoň když kape, chci se přeci v létě svléknout do plavek... Všem přeji hodně úspěchů a nebojte se začít. Jana

dieta

(Hana, 6. 11. 2008 12:44)

Já jí držím průběžně skoro 4 roky, první rok jsem během 3 měsíců shodila 25kg, začínala jsem na 72kg, ale stěhovali jsme se a v práci to bylo také náročné, tak mi to asi hodně přidalo, necvičila jsem, sladkého jsem se ani nedotkla. Teď jsem během skoro 4 let přibrala 10kg, ale občas mám dny, týdny, kdy jím jenom sladké :o) Je fakt, že se vyhýbám pečivu a všem přílohám kromě zeleninové. Teď jsem v první 14ti denní fázi, mám za sebou 9 dní a v sobotu se poprvé budu vážit, tak jsem zvědavá. Hlavní je vydržet, nějakou dobu trvá, než si tělo zvykne, jo ještě jsem se zapomněla zmínit, že poprvé jsem těch 20g sacharidů denně dodržovala celé 3 měsíce.

dieta

(Petra, 28. 10. 2008 16:56)

já stouhle dietou zhodila moc hezky a jojo efekt nepřišel.Myslím si že jde o to když člověk s dietou zkončí jak se potom bude chovat .chutě na sladke a pečivo taky byly to je tak vždycky tělo to al epotřebuje proto je lepší to někdy porušit dát si to jeden den nikoho nezabije zastaví to na chvíli dietu ale tělo dostane co potřebuje a muže jet dál

Jo-jo efekt se dostavil

(Eva, 14. 7. 2008 21:44)

V roce 2006 jsem tuto dietu držela v prosinci a dokázala jsem dokonce při ní upéci vánoční cukroví a byla jsem tak "ukázněná" při dodržování zásad této diety, že jsem neochutnala ani drobeček z upečených sladkostí.Svíčkvou jsem měla jen v podobě maso a zelenina.Bramborový salát dochucovali synové,rybí polévku jsem měla bez jišky, kapra jsem měla upečeného na másle atd....Nikdy v životě jsem ale neměla tak velkou chuť na chleba, pečivo a sladké. A to mohu s klidným svědomím říci, že na sladkosti skutečně netrpím. Během jednoho roku jsem ale 6 kg, které jsem zhubla, postupně zase nabrala....
V současné době jsem zhubla za 3 týdny 3 kg, protože jsem omezila veškeré přílohy, pečivo i chleba.
Budu se snažit jíst "zdravě" a snad se ubráním jo-jo efektu. Zdravím vás a pokud máte dobrou radu pto "ženu v létech" jak zhubnout, tak vám budu za ni vděčná.